Informacijsko središče o učinkoviti rabi in obnovljivih virih energije

Kakovostne in strokovne informacije, ki bodo pripomogle k učinkovitejši rabi energije ter nadgradile poznavanje o obnovljivih virih energije in njihove uporabe.

Aktualne novice

Vse novice >

Lani v Sloveniji postavljenih skoraj 2500 novih sončnih elektrarn

V Sloveniji je bilo lani postavljenih 2482 sočnih elektrarn za samooskrbo v skupni moči 30,68 MW, kar je za 233 odstotkov več kot leta 2018. Na električno omrežje pa je bilo priklopljenih še 14 sončnih elektrarn, ki so vključene v sistem odkupnih cen. Njihova skupna moč znaša 1,5 MW, kaže letno poročilo o stanju v slovenskem fotovoltaičnem sektorju za leto 2019, ki ga je objavil Slovenski portal za fotovoltaiko Fakultete za elektrotehniko Univerze v Ljubljani.

 

Poročilo tako razkriva, da se je lani »nadaljevala živahna rast majhnih sončnih elektrarn, ki so vključene v shemo za samooskrbo«.

Konec leta 2019 je bilo v Sloveniji skupno nameščenih 8038 sončnih elektrarn v skupni moči 313 MW.

Delež proizvedene električne energije iz sončnih elektrarn se je lani, glede na leto 2018, povečal na raven iz leta 2017 (1,8 %), kar je posledica nižje skupne proizvodnje električne energije v lanskem letu. Proizvedena električna energije v višini 268 MWh je bila namreč za 5,5 odstotka nižja kot v rekordnem letu 2017, piše v poročilu.

Sončno obsevanje je lani le rahlo presegalo povprečje zadnjih deset let. V Ljubljani je po podatkih Laboratorija za fotovoltaiko in optoelektroniko znašalo 1265 kWh/m2 in je bilo za 1,5 odstotka višje kot v predhodnem letu. Se pa vrednosti sončnega obsevanja vztrajno dvigujejo. Povprečno tako na vodoravno površino vsako leto prejmemo 5,8 Wh/m2 več sončne enerije, piše v poročilu.

 

Podobno kot v prejšnjih letih je tudi lani Agencija za energijo objavila dva razpisa za projekte proizvodnih elektrarn na obnovljive vire energije (OVE) za vstop v podporno shemo. Izbranih je bilo 51 projektov v skupni moči 39,8 MW. Med sončnimi elektrarnami je bilo izbranih 15 projektov v skupni moči 3,5 MW. Povprečna in minimalna ponujena cena proizvodnje električne energije iz sončnih elektrarn je bila 75,71 EUR/MWh oziroma 66,40 EUR/MWh.

Za podpore električni energiji iz sončnih elektrarn je bilo v letu 2019 izplačanih 61,9 milijona evrov. Višina izplačanih podpor za sončne elektrarne se je lani znižala za 1,4 odstotka, delež podpor za sončne elektrarne med vsemi podporami za obnovljive vire pa se je znižal za slabe štiri odstotne točke.

Poročilo hkrati podaja oceno, da je v slovenski fotovoltaični industriji zaposlenih nekaj 100 ljudi. Število zaposlenih na področju fotovoltaike se je sicer lani povečalo, in sicer zaradi povečanega povpraševanja na področju sončnih elektrarn v samooskrbi, še dodaja poročilo.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Izpostavljamo

Preberi več >
Slika razpisov

Razpisi

Aktualni domači in tuji razpisi, ki nudijo finančno spodbudo za investicije s področja OVE in URE.

Slika atlasa

Atlas trajnostne energije

Interaktivna spletna aplikacija, ki omogoča vrednotenje celotnega energetskega potenciala in energetskega gospodarstva v Sloveniji.

Slika risank

Okoljske risanke

Zabavne in poučne risanke o učinkoviti rabi energije in obnovljivih virih energije.

Dogodki in natečaji

Vsi dogodki, natečaji, razpisi >

Theme picker

Nasveti

Vsi nasveti >

Trajnostni energetski krog: pot do energetske prihodnosti

Trajnostni energetski krog je celovit pristop k reševanju sodobnih energetskih izzivov, ki združuje obnovljive vire energije,...

Več o energetskih skupnostih – prednosti, izzivi in priložnosti

Dejstvo je, da je bil naš elektrodistribucijski sistem pred desetletji zasnovan za manjši odjem in stabilnejše...

Aktivni odjemalec in pametna omrežja

Ali ste vedeli, da lahko tudi mala gospodinjstva postanejo aktivni odjemalci in se v prihodnje vse aktivnejše vključujejo v...

Ozelenitev stavb v urbanih središčih: pogled v zeleno prihodnost

Ste vedeli, da naj bi po podatkih raziskovalne spletne strani Our World in data, do leta 2050 68 % od 9,7 milijarde prebivalcev na svetu...

Theme picker

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice