Informacijsko središče o učinkoviti rabi in obnovljivih virih energije

Kakovostne in strokovne informacije, ki bodo pripomogle k učinkovitejši rabi energije ter nadgradile poznavanje o obnovljivih virih energije in njihove uporabe.

Aktualne novice

Vse novice >

Elektro Ljubljana: Do soglasja za izgradnjo sončne elektrarne v 14 dneh

Elektro Ljubljana je z oktobrom odpravil celotne zaostanke vlog za izdajo soglasij o izgradnji sončnih elektrarn. Uporabniki pridejo sedaj do soglasja v 14 dneh od popolne vloge, sporočajo iz elektrodistribucije.

V prvih mesecih leta 2021 so imeli v povprečju 60 vlog za izdajo soglasij o izgradnji sončne elektrarne, v letu 2022 pa je prišlo do »drastičnega povečanja tudi do 900 vlog v posameznem mesecu«, izpostavljajo v Elektru Ljubljana. Večje povpraševanje po sončnih elektrarnah je po pojasnilu družbe »zagotovo posledica tega, da se je električna energija podražila«.

Na uspešno reševanje vlog je pozitivno vplivala učinkovita notranja reorganizacija, zaposlili so tudi dodaten kader, pravijo v Elektru Ljubljana.

»Izpostaviti velja, da se je število vlog močno povečalo. Če smo jih lani v celem letu prejeli manj kot tri tisoč, smo jih letos samo do konca septembra kar sedem tisoč. Do sredine letošnjega leta se je tako nabralo že preko 2300 nerešenih vlog, in ker trend ni kazal na umiritev razmer, smo izvedli organizacijske in kadrovske spremembe, ki so obrodile sadove,« je glede na sporočilo za javnost povedal predsednik uprave Aleksander Zupančič in dodal, da so letos izdali že približno 6.200 pozitivnih soglasij. 

Kot je dejal, je »zavrnjenih vlog še vedno sorazmerno malo, a tudi te stranke lahko postavijo sončno elektrarno v uporabniškem načinu, saj, kljub temu da ne morejo oddajati električne energije v omrežje, še vedno lahko postavijo samooskrbno elektrarno«. 

V elektrodistribucijskem podjetju prav tako svetujejo, naj stranke električno energijo uporabljajo ali shranijo pri sebi s pomočjo baterije. Če nimajo možnosti individualne samooskrbe ali strehe, pa se lahko vključijo tudi v skupnostno samooskrbo. 

V okviru pilotnih projektov v podjetju preizkušajo tudi druge rešitve, s katerimi bi z aktivnim upravljanjem omogočili oddajo energije tudi tistim, ki jim je bilo sedaj zavrnjeno soglasje, ne da bi pri tem morali posegati v omrežje.

Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Izpostavljamo

Preberi več >
Slika razpisov

Razpisi

Aktualni domači in tuji razpisi, ki nudijo finančno spodbudo za investicije s področja OVE in URE.

Slika atlasa

Atlas trajnostne energije

Interaktivna spletna aplikacija, ki omogoča vrednotenje celotnega energetskega potenciala in energetskega gospodarstva v Sloveniji.

Slika risank

Okoljske risanke

Zabavne in poučne risanke o učinkoviti rabi energije in obnovljivih virih energije.

Dogodki in natečaji

Vsi dogodki, natečaji, razpisi >

Theme picker

Nasveti

Vsi nasveti >

Trajnostni energetski krog: pot do energetske prihodnosti

Trajnostni energetski krog je celovit pristop k reševanju sodobnih energetskih izzivov, ki združuje obnovljive vire energije,...

Več o energetskih skupnostih – prednosti, izzivi in priložnosti

Dejstvo je, da je bil naš elektrodistribucijski sistem pred desetletji zasnovan za manjši odjem in stabilnejše...

Aktivni odjemalec in pametna omrežja

Ali ste vedeli, da lahko tudi mala gospodinjstva postanejo aktivni odjemalci in se v prihodnje vse aktivnejše vključujejo v...

Ozelenitev stavb v urbanih središčih: pogled v zeleno prihodnost

Ste vedeli, da naj bi po podatkih raziskovalne spletne strani Our World in data, do leta 2050 68 % od 9,7 milijarde prebivalcev na svetu...

Theme picker

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice