Arhiv novic

Arhiv novic

Podnebni svet podprl podnebni zakon, a predlagal izboljšave

Člani podnebnega sveta so na seji podprli sprejem podnebnega zakona, a kot znanstveno-posvetovalno telo vlade izpostavili nujnost izboljšav, ki so potrebne za zagotovitev njegove večje učinkovitosti in pravičnosti.

Kot so sporočili iz ministrstva za okolje, podnebje in energijo, zakon po nedavni potrditvi na vladi nadaljuje pot v parlamentarno obravnavo.

Predstavniki sveta poudarjajo, da mora predlog podnebnega zakona jasno opredeliti tako dolgoročne kot vmesne cilje, ki bodo zavezujoči za Slovenijo. S tem bi po njihovi oceni preprečili povišanje stroškov prilagajanja na podnebne spremembe, preprečili nazadovanje podnebne politike v prihodnosti in zaščitili pravice prihodnjih generacij, ki bi sicer nosile nesorazmerno breme neodločnega ukrepanja.

Ena izmed osrednjih pripomb sveta je ponovna vključitev člena, ki predvideva odpravo subvencij za fosilna goriva, kar je bilo iz predloga izločeno. Znanstveni svet obenem zagovarja uvedbo zelenega proračunskega načrtovanja ter določitev obveznega proračunskega deleža za ukrepe blaženja in prilagajanja podnebnim spremembam.

Posebej so izpostavili tudi odpravo 152. člena, ki omogoča subvencioniranje fosilnih goriv in je v neposrednem nasprotju z načelom »onesnaževalec plača«, hkrati pa zanika pravičnost zelenega prehoda.

Letalski promet


Člani so odprli tudi vprašanje letalske podnebne dajatve, ki bi morala bolj dosledno odražati visoko emisijsko intenzivnost letalskega prometa, z večjim poudarkom na obdavčitvi zasebnih poletov.

Ob tem so v okviru okoljske dajatve opozorili na vse večje družbene stroške izpustov CO₂ in potrebo po bolj preglednem določanju zavezancev za plačilo okoljske dajatve, saj trenutni sistem omogoča izogibanje in ustvarja sistemske vrzeli.

Razprava se je dotaknila tudi predloga odloka o programu porabe sredstev sklada za podnebne spremembe za obdobje 2025–2028. Podnebni svet meni, da postopki za vrednotenje učinkov in porabe sredstev ostajajo pomanjkljivi. Poseben poudarek so namenili potrebi po bolj ciljno usmerjenih ukrepih, zlasti na področju industrije, ter podali pobudo za oblikovanje priporočil občinam, saj lokalne skupnosti pogosto še niso dovolj usmerjene pri pripravi in izvajanju lokalnih podnebnih strategij.

Podnebni svet pričakuje, da bo zakon v nadaljnjem zakonodajnem postopku izboljšan, tako da bo Slovenija učinkovito in pravično odgovorila na izzive prihodnosti.

Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Informirajte se

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice