Novice

Novice

Nevladniki pozivajo k nujnemu sprejetju podnebnega zakona

Nevladne organizacije opozarjajo, da odlašanje s sprejetjem podnebnega zakona prinaša finančne posledice, ki jih najbolj občutijo najranljivejši prebivalci. Zato vlado pozivajo k čim prejšnjemu sprejetju zakona, kot je predvideno v koalicijski pogodbi.

Umik obravnave podnebnega zakona označujejo Umanotera, Greenpeace Slovenija in PIC kot še en udarec v dolgem nizu zamud na področju podnebne politike.

Polna implementacija evropske podnebne politike bi Sloveniji prinesla velike koristi.

»Namesto da bi Slovenija aktivno podpirala ključne ukrepe na evropski ravni, del Vlade ovira izvajanje evropske podnebne politike. Z odlašanjem sprejetja podnebnega zakona preprečuje hitro izvajanje evropske podnebne politike, kar tudi ogroža sredstva, ki bi jih Slovenija prijela iz evropskih skladov,« poudarja Jonas Sonnenschein iz Umanotere.

Če EU s pomočjo ETS direktive zmanjša emisije iz prometa in stavb ter porazdeli sredstva med državami članicami glede na ekonomsko moč, bi Sloveniji to lahko znatno koristilo, pojasnjujejo organizacije.

Brez prenosa direktiv pa bo Slovenija kaznovana; imela bo višje cene fosilnih goriv in ne bo imela dostopa do socialnega podnebnega sklada, dodajajo.

Krepitev socialne pravičnosti
Podnebni zakon predstavlja priložnost za krepitev socialne pravičnosti, poudarjajo.

Trenutni regresivni sistem obdavčitve CO2 in energentov nesorazmerno obremenjuje ljudi z nizkimi dohodki.

Prerazporeditev sredstev prinaša po njihovih navedbah neposredno podporo gospodinjstvom in pomaga pri zmanjšanju odvisnosti od fosilnih goriv. Uveljavitev podnebnega zakona bi obenem končno prisilila največje onesnaževalce k večjim prispevkom, saj zakon predvideva davke na zasebne letalske polete, ki so med najbolj ogljično intenzivnimi in doslej praktično neobdavčeni.

Slovenija kljub nizkim emisijam že občuti posledice podnebnih sprememb. Po podatkih EU ima Slovenija najvišjo finančno škodo zaradi podnebnih sprememb na prebivalca, in sicer 8.700 EUR na prebivalca za obdobje od 1980 do 2023, so še navedli v sporočilu za javnost.

Vlada je preložila sprejetje podnebnega zakona zaradi neusklajenosti znotraj koalicije. Zakon naj bi bil na dnevni red ponovno uvrščen v čim krajšem času.

 

 

 

Značke:
Povezave
Dokumenti
Povezani članki
9. maj 2025
61

Theme picker

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice