Globalne namestitve solarnih zmogljivosti so lani dosegle skoraj 600 GW, kar je 33-odstotno povečanje v primerjavi z 2023, kaže novo poročilo lobija SolarPower Europe.
Sončna energija je predstavljala 81 % vseh novih globalnih obnovljivih zmogljivosti, solarni prispevek k skupni globalni proizvodnji električne energije pa je lani znašal 7 %, pri čem gre za skoraj podvojitev v zadnjih treh letih.
Globalna nameščena zmogljivost sončne energije v letu 2024 je presegla 2 TW, še ugotavljajo avtorji poročila.
Nadaljnja rast
A poročilo opozarja, da je navkljub pričakovanim obetom glede nadaljnje rasti trga, predvideno, da se bo hitrost novih namestitev zmogljivosti upočasnila po več letih eksplozivne širitve.
V okviru najbolj realističnega scenarija v lobistični skupini pričakujejo 10-odstotno povečanje novih namestitev za 655 GW v letu 2025, pri čemer bodo letne stopnje rasti ostale v nizkih dvomestnih številkah med 2027-2029, dosegle pa bodo 930 GW do konca desetletja.
To je v nasprotju z dosego cilja 8 TW solarnih zmogljivosti do leta 2030, kar pomeni, da bi bilo približno potrebno namestiti 1 TW novih zmogljivosti na leto v povprečju.
Problematika neenakomernosti trga
Poročilo opozarja, da največji izziv še vedno ostaja »neenakomerna porazdelitev rasti solarnega trga«, saj je večina širitve solarnih zmogljivosti bila skoncentrirana v azijsko-pacifiški regiji, kjer vodi Kitajska, kar ustvarja večje razlike med regijami.
Kitajski solarni trg je leta 2024 zrasel za 30 % na 329 GW, več kot skupna vrednost ostalih desetih največjih trgov, s 55-odstotnim globalnim deležem trga.
Medtem pa druge regije zaostajajo, zlasti Bližnji vzhod in Afrika, ki sta namestili manj zmogljivosti kot v prejšnjem letu. Čeprav se je število držav z letnimi GW trgi sončne energije povečalo na 35, je to manj, kot je bilo pričakovano.
Po drugi strani pa se pričakuje znatna rast solarnih zmogljivosti v Indiji.
EU beležila 3,9-% prirast
Lani je EU beležila prirast 65,3 GW fotovoltaičnih solarnih zmogljivosti, kar predstavlja 3,9-odstotno letno rasto, v primerjavi z 62,9 GW nameščenih zmogljivosti v letu 2023.
Skupne solarne zmogljivosti v EU so lani dosegle 338 GW. A avtorji poročila opozarjajo, da se število novih zmogljivosti znatno upočasnjuje.
Ta »dramatična« upočasnitev po mnenju avtorjev poročila ni tako presenetljiva, saj je bil v EU beležena izjemna rast novih zmogljivosti v letih 2022 in 2023, kar je večinoma bil odziv na energetsko krizo.
7,1 TW do leta 2030
Avtorji poročila dodajajo, da bo glede na najverjetnejši scenarij vloga sončne energije kot vodilnega akterja globalnega energetskega prehoda še močnejša, saj bo dosežena skupna nameščena zmogljivost 7,1 TW do leta 2030.
To bi predstavljalo približno 65 % celotne zmogljivosti obnovljivih virov, potrebnih za dosego globalnega OVE cilja 11 TW, določenega na COP28. S pravimi usmeritvami pa bi se lahko solarne zmogljivosti povečale celo do štirikratno in presegle 8 TW do konca desetletja.
Značke:
Povezave
Dokumenti
Povezani članki