Povečanje deleža obnovljivih virov (OVE), zmogljivosti za shranjevanje elektrike, krepitev omrežij in priključitev na medomrežne povezave so ključni za dosego podnebnih ciljev EU, je dejal evropski komisar za podnebje Wopke Hoekstra.
Razogljičenje je namenjeno zaščiti pred podnebnimi spremembami, hkrati pa izboljšuje industrijsko konkurenčnost in energetsko neodvisnost, je poudaril na konferenci EU Sustainable Energy Week v Bruslju.
»Gre ... vse bolj za gospodarsko varnost in energetsko svobodo, da EU ne bi bila nikoli več talka držav, kot je Rusija,« je izpostavil.
Cena sončne energije se je med letoma 2010 in 2020 znižala za 82 % in pada še naprej. »Postalo bo še ceneje in naša konkurenčnost se bo krepila,« je dodal.
Podvojitev deleža obnovljivih virov na sploh, zlasti sončne energije, »je verjetno zelo pametna poslovna odločitev«, je povedal Hoekstra, ki je v Evropski komisiji odgovoren tudi za politiko doseganja neto ničelnih emisij in čiste rasti.
Velike porabnike energije je pozval, naj prilagodijo svojo porabo elektrike znotraj 24-urnih proizvodnih ciklov glede na cene, da bi sistem postal bolj prilagodljiv.
Takšen ukrep na strani povpraševanja je »bistveno cenejši« za razbremenitev omrežja v konicah, kot pa gradnja novih omrežij, je dejal.
Cilj za CO2 do 2040
Evropska komisija namerava 2. julija predstaviti predlog cilja za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov do leta 2040, da bi Unija ostala na poti k podnebni nevtralnosti do 2050.
Do leta 2030 naj bi EU svoje emisije zmanjšala že za 54 % glede na raven iz leta 1990, kar je samo odstotno točko manj od zavezujočega cilja 55 %.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki