Arhiv novic

Arhiv novic

Agrofotovoltaična zakonodaja bi lahko bila sprejeta julija

Novela zakona o kmetijskih zemljiščih, ki ureja tudi področje agrofotovoltaike, bi lahko bila sprejeta pred parlamentarnimi počitnicami, ki se začnejo 15. julija.

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je pojasnilo, da je novela zakona sredi marca zaključila javno obravnavo. Gradivo je bilo delno korigirano na podlagi prejetih pripomb in poslano v medresorsko usklajevanje.

»Glede na potek medresorskega usklajevanja bo gradivo pred obravnavo v državnem zboru (DZ) ponovno korigirano. Dokler usklajevanja in obravnava v DZ niso zaključena, se predlagane ureditve lahko spreminjajo in je težko napovedati, ali bo prišlo v obdobju do končnega sprejema do sprememb. Časovni načrt je, da bi bila novela zakona v DZ potrjena še pred parlamentarnimi počitnicami,« so sporočili iz kmetijskega ministrstva.

Agrofotovoltika ni »masovni instrument« za OVE

Državna sekretarka na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo (MOPE) Tina Seršen je na nedavni 9. Strateški konferenci elektrodistribucij pojasnila, da agrofotovoltaika ni »nek masovni instrument«.

»Je priložnost za kmeta, da si zniža stroške in generira druge prihodke,« je dodala.

Hkrati je pojasnila, da se bodo prvi pilotni projekti agrofotovoltaike, izbrani na uspešno zaključenem razpisu, začeli izvajati že letos. »Verjamem, da bomo skozi te projekte razbili določene mite in negativno sliko o agrofotovoltaiki v Sloveniji, a moramo počakati na rezultate,« je dodala Seršen.

Opozorila je, da MOPE k agrofotovoltaiki pristopa z vidika dvojne rabe zemljišč, ohranjanja primarne kmetijske dejavnosti, ne pa masovne penetracije OVE zmogljivosti.

Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice